IBU - jednotka hořkosti piva

Co znamená u piva hodnota IBU?

IBU = International Bitterness Units, neboli mezinárodní jednotky hořkosti.

S tím si ale málokdo vystačí, že? Takže jdeme na věc a problematiku si vysvětlíme.

IBU je vyjadřováno číselnou hodnotou a udává intenzitu hořkosti piva. Čím vyšší je hodnota IBU, tím hořčí je pivo. Naopak, nižší hodnota značí, že pivo má nižší hořkost. Pro některé pivní styly (např. pšeničná piva) je cílová hořkost v jednotkách IBU, pro další (např. různé druhy IPA) naopak ve vyšších desítkách IBU. Hořkost většiny českých ležáků se pohybuje mezi IBU 20 - 40.

Jak se zjišťuje IBU?

IBU je měřítko hořkosti v pivu, které se vypočítává na základě obsahu alfa-kyselin pocházejících z chmelu. Existuje několik různých metod, které se používají k výpočtu IBU. Jedná se především o různé výpočetní metody. Vzhledem k tomu, že metod zjišťování hořkosti je více, uváděné hodnoty hořkosti je třeba brát orientačně. Pro konzumenty jsou přesto velmi užitečné a slouží při výběru nebo porovnání jednotlivých piv.

K čemu je dobré znát hodnotu IBU?

Lidé mají různé preference ohledně hořkosti a rovnováhy chuti v pivu. Nebo chtějí vyzkoušet nové chutě a zrovna různá úroveň hořkosti může být dobrá cesta k bádání. Zejména tyto důvody jsou motivací ke zjištění hodnoty hořkosti před zakoupením dalšího piva.

Nicméně, je důležité si uvědomit, že hořkost piva není jediným faktorem ovlivňujícím jeho chuť. Rovnováha mezi sladkostí, kyselostí, hořkostí, chmelovou vůní a chutí a dalšími prvky je klíčová pro celkový dojem a hodnocení piva.

 

Zpět do obchodu